Laipnība pret sevi

Ievads

Kad grūtības piemeklē kādu mums tuvu, nozīmīgu cilvēku, mēs visbiežāk jūtam līdzi. Mums gribas teikt atbalstošus, mierinošus vārdus, būt blakus, apskaut. Savukārt, kad paši saskaramies ar neveiksmēm vai grūtībām, vairums no mums ļauj savam iekšējam kritiķim un nosodītājam mētāties pārmetumiem. Šādi pret sevi izturoties, mēs drīzāk traucējam, nevis palīdzam sev tikt galā ar grūto situāciju, jo atsakāmies izmantot tādu spēcīgu instrumentu kā sevis paša atbalstīšana. 

Līdzcietība/ laipnība pret sevi nav sevis žēlošana, bet gan sirsnība, rūpes un labvēlība- kad mēs izturamies pret sevi kā pret savu labāko draugu.

Pētījumi apstiprina, ka cilvēki, kuri izturas pret sevi ar laipnību, jūtas laimīgāki, viņiem ir lielāks gandarījums par dzīvi un motivācija darboties, ir kvalitatīvākas, labākas attiecības un fiziskā veselība, kā arī mazāk izteikti trauksmes un depresijas simptomi. Šiem cilvēkiem ir arī izturība, kas nepieciešama, lai tiktu galā ar stresa pilniem dzīves notikumiem.

Ieteikums trenerim: Tekstu vēlams runāt mierīgā, atslābinātā balsī un ieturot nelielas pauzes vietās,  kurās ir daudzpunkte (……..).

Instrukcija

  • Ieņem satbilu, ērtu pozu, pievēr acis…Izdari vairākas dziļas ieelpas un izelpas un izelpā ļauj lai liekais sasprindzinājums no ķermeņa atkāpjas, mazinās… Un, ja pavisam viegli, maigi pastiepsi šo izelpu vēl mazliet garāku, tad pamanīsi, ka ķermenis atslābinās vēl dziļāk... Atbrīvo sava ķermeņa svaru, atlaid to; ļauj sev it kā iegrimt tajā virsmā uz kuras sēžat… Ja jūti savā ķermenī kādu sasprindzinājumu, tad ļauj tam uz izelpu atslābt....
  • Atslābini plecus, sejas muskulatūru, pievēršot uzmanību pierei, acīm, žoklim, mutei, tāpat arī rokām, plaukstām,  rokas brīvi atbalstītas klēpī vai pret augšstilbiem… rokas brīvas, atslābinātas… tāpat arī kājas…….
  • Ar izelpu ļauj arī savai prāta aktivitātei atslābt.... Ļauj, lai domas atslābst, lai tās nāk un iet; šobrīd, neattīsti tās, bet ļauj tām plūst it kā sev garām…
  • Iedomājies vai atsauc atmiņā cilvēku, pret kuru izjūti siltas emocijas, sirsnību. Varbūt tas ir kāds no ģimenes, vai kāds draugs, vai kāds cits cilvēks, vai varbūt dzīvnieks… Domājot par šo cilvēku  vai dzīvnieku, kurš tevī raisa sirsnību, ļauj šai labestības sajūtai attīstīties, sajūti to savā ķermenī, savā sirds rajonā… Savās domās viņam novēli - lai tev ir labi,  lai tu esi vesels, lai tu esi laimīgs… Ieelpojot domā par šo cilvēku un izelpojot izsaki novēlējumu… Tu pats vari izvēlēties kādu frāzi gribi lietot novēlējumā – vai Tu vēli veselību vai laimi, vai labklājību…
  • Pamani savas emocijas, kādas tevī rodas domājot par šo cilvēku un no sirds novēlot labu…… Mēģini šīs emocijas sajust pēc iespējas spilgtāk, ļauj, lai tās ieplūst tavā ķermenī….. un tagad šo laipnības un sirsnības enerģiju pavērs pret sevi…..
  • Ja jūties ērti, tad vari savu  plaukstu novietot krūšu centrā (uz krūšu kaula).... izdari dažas dziļākas ieelpas un izelpas.... Un tad viegli, mierīgi, laipni pavērs savu uzmanību pret savu plaukstu, pret sava krūšu kurvja centru un sajūti kā tur rodas siltums un tāda smagnēja patīkama sajūta.... Sajūti kā elpa sakustina krūšu kurvi, sakustina plaukstu....
  • Tu vēro savu elpu un vienlaicīgi  ar laipnību un sirsnību sev  saki  Lai man ir labi    un    Lai es esmu brīvs/ brīva... Es varu būt brīva no sāpēm, brīva no bailēm... Lai man ir labi, lai es esmu brīvs/ -a...  Uzmanību noturi pie krūšu kurvja centra........  Elpa plūst cauri tavam krūšu kurvim un ar to kopā laba vēlējums sev: Lai man ir labi, lai es esmu brīva/- s; lai es esmu laimīga/  lai man izdodas
  • Sajūti šo līdzcietību, laipnību pret sevi, velti emocionālas rūpes un laba vēlējumus sev pašai/ -pašam. Sajūti, ka roka uz krūtīm tev sirsnīgi pieskaras tā, kā mīlošas mates vai tēva roka pieskaras savam bērnam.  Un, ja vēlies, vari domās spert  soli tālāk un iztēloties kā sevi apskauj -  tā, kā to darītu vecāks ar savu bērnu, kurš cieš…..Ja jūties šobrīd noskumis, vai sāpināts un, ja jūties gatavs, tad vari sevi šajā brīdī apskaut arī reāli,  aptvert sevi ar rokām un sajust savu roku siltumu….apskaut sevi tā, kā apskautu sev tuvu cilvēku, mēģinot viņu sasildīt un nomierināt…
  • Vari sev pateikt īpašu frāzi, piemēram “Es atkal varu justies laimīga/ laimīgs. Sāpes tagad atkāpsies”. 
  • Sajūti savā ķermenī mieru un atslābumu.  
  • Noslēgumā pārcel uzmanību atkal uz savu elpu, un kādu brīdi koncentrējies tikai uz to… Mierīgi, dziļi ieelpo, mierīgi izelpo, vēlreiz dziļi ieelpo  un izelpo… Domās pasaki sev paldies, par to, ka veltīji šo laika sprīdi, lai parūpētos par sevi… un nesteidzīgi atver acis.