Miera vieta

Ievads

Vizualizācija ir viens no spēcīgākajiem resursiem, kas palīdz nomierināt prātu, bremzēt mūsu trauksmainās domas, mazināt stresa reakcijas, padziļināt mūsu spēju atpūsties un relaksēties.

Atšķirībā no nomoda sapņošanas, kad mēs ļaujam savām domām vienkārši kaut kur klīst, vizualizācija ir fokusēta savas iztēles vadīšana, izvēloties mierīgākas un rāmākas iztēles ainas, lai sasniegtu relaksētāku prāta stāvokli.

Vizualizācija - “Mierīgā, drošā vieta/  paslēptuve” - ir piemērota: situācijās, kad jūtamies noguruši no saskarsmes,  no atbildības, kad gribas kaut kur aizbēgt un paslēpties, lai ne ar vienu nebūtu jāsarunājas, jārisina kaut kādas problēmas, jāuzņemas atbildība un jāpilda kaut kādi rīkojumi.  Kad  gribas pabūt vienatnē un  mierīgi atpūsties.

Ieteikums:  Pirms sākat vizualizācijas praksi, parūpējieties par savu komfortu, lai varat to darīt ērti un netraucēti (pēc iespējas mierīgā un klusā vietā). Vērts novērst arī iespējamos traucējumus - noņemt uz to brīdi skaņu telefonam, norobežot citā telpā mājdzīvnieku, sarunāt ar ģimenes locekļiem, lai tajā brīdī netraucē….

Vizualizācijas ilgumu mēs varam izvēlēties. Ja mēs stresa situācijā veicam tikai pāris minūšu vizualizāciju, tas palīdz samazināt stresu un sajusties labāk,  bet, ja mēs tai atvēlam ilgāku laika sprīdi (10 min), tad mēs dodam iespēju savam prātam un ķermenim piedzīvot dziļāku nomierināšanos un līdz ar to arī izteiktāku relaksācijas izjūtu. Un, ja mēs vizualizāciju praktizējam regulāri, tad prāts un ķermenis ietrenējas šo procesu veikt dziļāk un efektīvāk.

Kā arī,  vizualizējot iztēlē šo paslēptuvi/  drošo vietu, ļaujiet  tai spontāni pie jums atnākt,  necentieties atrast “pašu labāko vai pareizāko vietu”,  kā arī pieņemiet,  ja uzreiz neizdodas ieraudzīt šo vietu.  Vienkārši uzticieties  sev šajā brīdī un ļaujieties savai iztēlei. 

Ieteikums trenerim: vēlams runāt mierīgā, atslābinātā balsī un ieturēt nelielas pauzes vietās, kur ir daudzpunkte (……).

Instrukcija

  • Ieņem ērtu un komfortablu pozu (tas var būt gan sēžot, gan  guļas stāvoklī), tā, lai tavs ķermenis jūtas pēc iespējas ērtāk…… Izdari vairākas dziļas ieelpas un izelpas un izelpā ļauj, lai liekais sasprindzinājums no tava ķermeņa mazinās, atkāpjas,  …… Un, ja pavisam viegli, maigi pastiepsi savu izelpu vēl mazliet garāku, tad pamanīsi, ka ķermenis atslābinās vēl vairāk ….. Atbrīvo sava ķermeņa svaru,  atlaid to; ļauj sev it kā iegrimt tajā virsmā uz kuras sēdi vai guli,………,Sajūti, ka tavas kājas ir atslābušas, gurni, vēders, mugura, krūtis ir atslābušas, pleci, kakls, seja, galvas āda….. viss ķermenis ir mierīgs un atslābis…..
  • Iztēlojies vietu, kas tev asociējas ar mieru, ar drošību, patīkamām izjūtām, kas ir tava slepenā vieta/  paslēptuve……Varbūt tā ir kāda reāla vieta, bet tikpat labi tā var būt iedomāta vieta……Varbūt tā ir māja, par kuru neviens nezina,  varbūt tas ir kaut kur pie jūras,  varbūt pļava meža vidū,  ala kalnos  vai kaut kas pilnīgi cits, bet tā ir vieta, kurā tu jūtaties ļoti labi, mierīgi,  tā ir tava vieta…….
  • Mēģini  pēc iespējas skaidrāk, detalizētāk ieraudzīt, kā tur izskatās -  kādi objekti tur atrodas, kāda ir gaisma, kādas krāsas tu tur redzi , kādas detaļas  pamani......; kādas smaržas jūtamas (varbūt tur  ir kāda viena izteikta smarža ,  bet varbūt  sajūtamas dažādas smaržas)......, kādas skaņas tur  ir dzirdamas (vai varbūt ir pilnīgs klusums).......  iespējams tavs ķermenis šajā vietā vēl ko īpašu sajūt -  kādas virsmas pieskārienu, faktūras, gaisa plūsmu, temperatūru, vai ko citu.....
  • Kad esi šo vietu skaidri ieraudzījusi, sajutusi, tad ļaujies atpūtai, brīvības sajūtai šajā vietā… …Tev nav nekādu  pienākumu, steigas, nekas nav jāplāno, ja gribas, var atslēgt visus sakaru līdzekļus.  Sajūti, ka tu šajā vietā  vari būt tu pati, justies netraucēta, tur ir pilnīga brīvība un miers…….Ļauj sev tur darīt to, ko tu vēlies…… visu, kas sagādā tev prieku,…..un tikpat labi tu drīksti nedarīt neko…….